ביטוח משכנתא

מה זה ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא (או ביטוח משכנתה) הוא ביטוח נלווה לעסקת המשכנתא, הכולל על פי רוב ביטוח חיים וביטוח מבנה. בעת מתן הלוואת משכנתא, רשאי הבנק על-פי חוק לחייב את הלווה ברכישת ביטוח משכנתא. ביטוח משכנתא מורכב למעשה משני ביטוחים נפרדים - ביטוח חיים, המכסה את הבנק מפני הסיכון למותו של אחד הלווים, וביטוח מבנה המכסה את הבנק והלווה מפני סיכון לנזק משמעותי שעלול להיגרם לנכס המבוטח ולפגוע בערכו. הביטוחים לרוב מבוצעים לפי גובה המשכנתא שנלקחה, על פי ערך הנכס שנמכר על ידי המוכר, או על-פי גובה ההלוואה שביקשו הקונים לפי הערכת ערך הנכס על ידי שמאי מקרקעין שאישר את גובה ההלוואה הרצויה.

למה צריך ביטוח למשכנתא?

ביטוח המשכנתא נועד אמנם קודם כל להגן על הבנק, אך בפועל חשיבותו עבור הלווה ומשפחתו גדולה מאוד. הסיבה לכך היא שביטוח המשכנתא מאפשר ללווה ולמשפחתו לשמור על אחד הנכסים החשובים ביותר שלהם גם במקרים קשים של מוות או של נזק גדול לדירה, ומגן עליהם בפני הסיכון להיקלע במקרים כאלה למצוקה כלכלית משמעותית בגלל תשלומי המשכנתא, או מחוסר יכולת להחזיר את סכום ההלוואה במקרה של מוות.

כמה עולה ביטוח משכנתא?

עלות ביטוח החיים למשכנתא משתנה מאדם לאדם בהתאם לנתונים האישיים שלו, בדגש על המצב הבריאותי, גילו וההיסטוריה הרפואית שלו. בנוסף, עלות ביטוח החיים למשכנתא משתנה לאורך השנים בהתאם לשני גורמים מנוגדים:

1. יתרת ההלוואה – סכום המשכנתא שנותר להחזיר מצטמצם ואיתו מצטמצם סכום הביטוח הנדרש (והפרמיה יורדת בהתאם).

2. גיל המבוטח – עם התבגרות המבוטח עולה גם רמת הסיכון שלו מבחינת חברת הביטוח (והפרמיה עולה בהתאם). למרות ששני הגורמים הללו מקזזים זה את זה, ההשפעה של הקטנת ההלוואה משמעותית יותר, ולאורך זמן עלות ביטוח החיים למשכנתא שתשלמו תרד.

עלות ביטוח הדירה למשכנתא מושפעת מגודל הדירה ומהעלות הנדרשת לבנות אותה מחדש, ולאו דווקא מהשווי שלה בשוק. כך יכול להיות מצב שבו עלות ביטוח המבנה לדירה גדולה בדימונה תהיה גבוהה יותר מאשר לדירה קטנה בצפון תל אביב. ניתן לבחור בין שני מסלולי פרמיות: מסלול בפרמיה משתנה בו הפרמיה משתנה מדי שנה, בהתאם לגיל המבוטח ולגובה ההלוואה או מסלול בפרמיה קבועה (למעט שינויי מדד).

מה ההבדל בין ביטוח חיים למשכנתא לביטוח חיים רגיל?

בעוד שביטוח חיים למשכנתא מיועד לפרוע את המשכנתא במקרה מוות, ביטוח חיים רגיל ('ריסק') מיועד לתמוך כלכלית במשפחתו של המבוטח בכל הקשור ליתר הוצאותיה השוטפות, ולמנוע ממנה מצוקה כלכלית במקרה של אבדן כזה. כמו כן, בביטוח החיים למשכנתא הכיסוי יורד עם השנים בהתאם ליתרת הלוואת המשכנתא, ואילו בביטוח החיים הרגיל הכיסוי בדרך כלל נשאר קבוע. במרבית המקרים, שילוב נכון של ביטוח חיים למשכנתא וביטוח חיים רגיל יאפשרו לשאריו של המבוטח לשמור על רמת החיים שלהם, כאשר ביטוח החיים למשכנתא מצמצם את הוצאות המשפחה החודשיות בגובה המשכנתא, וביטוח החיים הרגיל יוצא מעין "כרית בטחון" להתמודדות עם אבדן ההכנסות, כקצבה חודשית או כסכום כספי חד פעמי.

האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא?

החוק אינו מחייב לוקחי משכנתאות לעשות ביטוח חיים למשכנתא, אך הוא מאפשר לבנקים למשכנתאות להתנות את מתן הלוואת המשכנתא בכך שהלווים יחזיקו בביטוח חיים למשכנתא הנמצא בתוקף. בשורה התחתונה ברובן המכריע של הלוואות המשכנתא מחייבים הבנקים למשכנתאות את הלווים לעשות ביטוח חיים למשכנתא.

ביטוח משכנתא ב Homes

בדומה לביטוח הרכב, גם בביטוח הדירה קיימת תחרות בין חברות הביטוח. אתר Homes מרכז עבורכם הצעות של מרבית חברות הביטוח. באמצעות מידע מפורט ומערכת השוואת מחירים קלה ונוחה, תוכלו להתרשם מהפוליסות השונות, לקבל הצעת מחיר משתלמת ואף לבצע באופן מיידי רכישה מקוונת מאובטחת.

לקוחות ממליצים

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

מאור רוזן - בדקתי את כל המחירים בכל החברות, ראיתי שפוליסת הביטוח שקיבלתי ב Homes היא המשתלמת ביותר.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

גלית יפרח - תהליך קניה נח, הסוכנים ממש אדיבים ונתנו לי את הכיסוי הביטוחי שבדיוק מתאים לי.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

אביבה כוכבי - היה פשוט תענוג, חיפשתי כבר הרבה זמן ביטוח מחיר טוב ושירות טוב ואני שמח שסוף סוף הצלחתי.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

אלעד רביב - אחלה אתר, מכוון ומקצועי מאוד. נוח לתפעול ומאוד אינטואיטיבי. בסוף התהליך יוצרים איתך קשר טלפוני כך שנחמד לדעת שיש מישהו אנושי בקצה השני. אשמח לעדכון מחירים באתר.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

נדב ארבל - הם תמכו בי ברגעים הקשים ווידאו שקיבלתי את כל הכסף שמגיע לי.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

לירון כהן - השירות לקוחות היה אדיב ומהיר.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

דויד שמואלי - אף פעם לא באמת הבנתי איך כל הנושא הזה עובד, הם הסבירו לי בסבלנות וסוף סוף הבנתי ויש לי ביטוח לדירה.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

ירון אביב - התהליך היה מאוד פשוט וגם המחיר היה ממש טוב.

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

ירדנה שטרן - חסכתי המון כסף וקיבלתי כיסוי יותר טוב, תודה רבה!!!

ביטוח דירה הפניקס ★★★★★

יעל חביב - קל, מהיר ונוח.

מאמרים בנושא ביטוח דירה:

 • מה זה ביטוח מבנה?
 • מה זה ביטוח תכולה?
 • מה זה ביטוח משכנתא?
 • איך בוחרים ביטוח דירה?
 • איך מתמחרים ביטוח דירה?
 • למה צריך ביטוח רעידות אדמה?
 • מה זה ביטוח נזקי מים / נזקי צנרת?
 • למה אני צריך ביטוח צד ג׳ לדירה שלי?
 • מה קורה במידה ואני צריך לתבוע את הביטוח?
 • מה קורה אם אני עובר דירה במהלך השנה?
 • מה קורה אם שווי התכולה שלי גדל או קטן במהלך השנה?